Κύπελλο Κυκλάδων: Αποκλεισμός στην “Ρώσικη ρουλέτα”

Η ομάδα μας, αν και βρέθηκε πίσω 2-0 στο σκορ από τον Ανδριακό, γύρισε το ματς, ισοφάρισε 2-2…. Η «ρώσικη ρουλέτα» έδειξε Ανδριακό όμως…

Στο γήπεδο της Άνω Σύρου ολοκληρώθηκε ένα από τα πιο εντυπωσιακά σίγουρα παιχνίδια της σημερινής ημέρας στον θεσμό του Κυπέλλου.

Ο Ανδριακός με  ήρωα τον τερματοφύλακα Γιώργο Φιλιππόπουλο, επικράτησε 3-2 στα πέναλτι του Αίαντα, σε παιχνίδι όπου οι δυο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Ανδριωτών Γιώργος Ταμιχτσής. Οι Ανδριώτες πήραν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στο 42΄, όταν ο Γιώργος Ζαννάκης έγραψε το 0-2. Πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ο Αίαντας είχε την απάντηση με τον Ρούσσο να μειώνει 1-2 στις καθυστερήσεις.

Η ισοφάριση ήρθε στο 83΄με το Νίκο Σαγκινέτο για το 2-2 του 90λεπτου και τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Το 30λεπτο της παράτασης δεν είχε γκολ, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Φιλιππόπουλος με 3 αποκρούσεις έστειλε τον Ανδριακό στην επόμενη φάση του θεσμού.