Καλή παρουσία με 90λεπτη συμμετοχή για Φουάση

Βασικός και με συμμετοχή σε όλο τον αγώνα ο δικός μας Αντώνης Φουάσης με την Εθνική Νέων…

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο δεύτερος φιλικός αγώνας της Εθνικής Νέων με την αντίστοιχη της Τουρκίας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για την elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 34’ με τον Ακτίρκογλου, αλλά η «γαλανόλευκη» βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει άμεσα και με τον Καμπέτση ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα.

ΕΛΛΑΔΑ: Καπετάνος (46’ Κίναλης), Φουάσης, Παπαδογιωργάκης (46’ Πανουργιάς), Μίγγος (74’ Σαχπαζίδης), Βρουσάι (74’ Βαλμάς), Μπούσης, Έππας (61’ Λάμπρου), Καμπέτσης (69’ Μπούρας), Ζαχαρός (69’ Μπουζούκης), Οικονομίδης (61’ Τζοβάρας), Πανάγου.

Στον πρώτο από τους 2 αγώνες η Εθνική Νέων (U19) του Γιάννη Γκούμα επικράτησε με 3-2 της Τουρκίας σε εντός έδρας φιλική αναμέτρηση, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τα προκριματικά του Euro 2017 με τον Αντώνη να αγωνίζεται για 34 λεπτά.

Οι Τούρκοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ (0-1) με γκολ του Μπαϊντεμίρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′).

Στο δεύτερο μέρος, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα “αντέδρασε” και έκανε την ολική ανατροπή. Στο 49′ ο Μάριο Βρουσάι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1), για να έρθει στο 59‘ ο Καμπέτσης να κάνει το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα (62′) ο Βρουσάι σκόραρε ξανά κάνοντας το 3-1.

Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Σαχίν στο 66′.

Η σύνθεση της U19 της Εθνικής: Σιαμπάνης, Βαλμάς (56’ Πανάγου), Πανουργιάς (56’ Μπούσης), Παπαδογιωργάκης, Λάμπρου (78’ Έππας), Τζοβάρας, Μίγγος (78’ Σαχπατζίδης), Μπούρας (56’ Καμπετσής), Μπουζούκης (65’ Ζαχαρός), Βρουσάι (65’ Οικονομίδης), Γιαννούτσος (56’ Φουάσης).