Επική πρόκριση του Ajax στην Μύκονο

Τι και αν τις δυο ομάδες τις χωρίζουν μια κατηγορία; Τι και αν η μισή ομάδα του Άγιαξ πλαισιώνεται από ανήλικα παιδιά; Η ομάδα του Γιώργου Ρούσσου απέκλεισε τον Α.Ο Μυκόνου μέσα στο «σπίτι» του, καθώς επικράτησε 4-3 στα πέναλτι. Τεράστια εμφάνιση από τον τερματοφύλακα Βαμβακούρη που κατέβασε τα ρολά.

Από 1 δοκάρι οι δυο ομάδες…

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας κράτησε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια (0-0) χωρίς ο Άγιαξ να έχει απειληθεί ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος, ο Α.Ο Μυκόνου πίεσε την ομάδα μας, που μπόρεσε όμως να κρατήσει το μηδέν και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στην ημίωρη παράταση, ο Α.Ο Μυκόνου ήταν καταιγιστικός, πίεσε χωρίς να πετύχει το γκολ της νίκης με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι.

Στην διαδικασία των πέναλτι, ο Άγιαξ επικράτησε με 4-3 παίρνοντας πανάξια την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλου.

ΑΓΙΑΞ (Ρούσσος): Βαμβακούρης, Καπλάνης, Βαμβακούσης, Ρούσσος Ν, Αργυρός, Μανουδάκης, Μαυράκης, Σαρτζετάκης, Δεναξάς, Καραδήμας, Απέργης.

Στον αγώνα αγωνίστηκαν και οι: Χαλκιάς, Φωτεινιάς και Ρούσσος Γ.

Β ΦΑΣΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

ΓΗΠΕΔΟ ΜΥΚΟΝΟΥ

Α.Ο ΜΥΚΟΝΟΥ-ΑΓΙΑΞ ΣΥΡΟΥ 0-0 (3-4 πέναλτι)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΡΟΥΣΣΟΣ Γ., ΑΡΜΑΚΟΛΑΣ Ι., ΥΦΑΝΤΙΔΗΣ Γ.

πηγή: Syros-sports.gr

Η διοίκηση του Συλλόγου μας ευχαριστεί θερμά τον AO Mυκόνου/FC Mykonos για την άψογη φιλοξενία και ιδιαίτερα τον πρόεδρο…

Posted by Ajax Σύρου on Κυριακή, 4 Οκτωβρίου 2015

Κύπελλο Κυκλάδων (photo: syrostoday.gr)

Check Also

2η θέση για την U13, πολλά συγχαρητήρια

Την 2η θέση κατέκτησε η ομάδα μας στην κατηγορία U13 στο Πρωτάθλημα Κυκλάδων. Οι παίκτες …