Δια πυρός και σιδήρου

Δύσκολη αλλά δίκαιη η νίκη του Ajax Σύρου στο γήπεδο της ΕΠΣ Κυκλάδων, επί του ΑΟ Τήνου με 1-0. Χρυσός σκόρερ ο Μπενίτο Σαγκινέτος στο 66ο λεπτό. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσσου, είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά έφτανε δύσκολα απέναντι στην εστία της Τήνου.

Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε στο 38ο λεπτό, με τον Μουράϊ να στέλνει την κεφαλιά πάνω στον τερματοφύλακα της Τήνου. Στο 42 ο Σαγκινέτος, με μονοκόμματο πλασέ ,έστειλε την μπάλα λίγο πάνω απτο οριζόντιο δοκάρι και στο 54, ο ίδιος παίκτης, έκανε δυνατό σουτ άουτ. Στο 66ο λεπτό, με πλασέ μέσα στην περιοχή, έπειτα από ωραία πάσα από τα αριστερά, ο Σαγκινέτος άνοιξε το σκορ. η ομάδα της Τήνου δεν αντέδρασε, παρα το εις βάρος της τέρμα και το παιχνίδι κύλησε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Ajax να κρατάει εύκολα την μπάλα στο χώρο του κέντρου.

Η τελευταία καλή ευκαιρία έγινε στο 92ο λεπτό, με τον Κάρολλο Ρούσσο να διεισδύει απο τα αριστερά, αλλά το πλασέ του να καταλήγει άουτ.

Με την νίκη του αυτή, ο Ajax βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρέα με τον Πάγο (όμως με παιχνίδι λιγότερο) και βλέπει το τοπικό ντέμπι με τον ΑΟΣ σαν ευκαιρία για να τον πιάσει στην 1η θέση.

Οι συνθέσεις:

Άγιαξ (Ρούσσος): Κουμπαράκης, Μεμάϊ, Μουράι, Βασσάλος, Αναγνωστόπουλος, Μπαλόπιτας (Δεναξάς 89΄), Μανουδάκης, Λούσσας (Φουάσης 65΄), Σαγκινέτος, Ρούσσος (Γκούφας 90+), Καράβας.

Α.Ο Τήνου (Σουράνης): Κελαδίτης, Δελώτης, Τριαντάφυλλος, Βίδος, Αργύρης, Βελαλόπουλος, Βιδάλης (Μαυράκης 80΄), Ξενόπουλος, Κρίτης, Βιδάλης.

Check Also

2η θέση για την U13, πολλά συγχαρητήρια

Την 2η θέση κατέκτησε η ομάδα μας στην κατηγορία U13 στο Πρωτάθλημα Κυκλάδων. Οι παίκτες …